Jak nagrywać dobre filmy telefonem?

5 rzeczy, o których musisz pamiętać, żeby nagrywać dobre filmy telefonem


Dostępność smartfonów, łatwość ich obsługi i ogromna ilość możliwości, które dają najnowsze modele, sprawia, że nosimy minikamerę i minilustrzankę w kieszeni. 
Czy wiesz jak wykorzystać potencjał swojego telefonu, aby nagrywać dobrej jakości filmy do social mediów? Wielu youtuberów i vlogerów przyznaje, że nagrywa swoje materiały smartfonami – są lekkie, małe, poręczne i można je zabrać ze sobą wszędzie. Warto więc poznać ich możliwości i ograniczenia, żeby wiedzieć, jak przygotować film, który ma szansę stać się hitem internetu i zgromadzić dużą ilość lajków i udostępnień na Facebooku czy YouTubie.


Co musi mieć Twój filmik, nagrany telefonem, aby przebił się w social mediach i zyskał popularność? Obejrzyj jeszcze raz swoje filmy i sprawdź, czy nie popełniasz błędów lub jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z filmowaniem, spójrz na poradnik, aby uniknąć pomyłek w przyszłości. 


1.Dobra jakość i orientacja

Pilnuj, żeby nie nagrywać filmów telefonem w orientacji pionowej, ponieważ w ten sposób Twoje nagranie straci na jakości, będzie mniej spektakularne. Nie pamiętając o ustawieniu dobrej orientacji zawrzesz w kadrze mniej rzeczy, a ,,po bokach” filmu w oknie na YouTubie pojawią się nieestetyczne czarne paski. Narazisz się tym samym na negatywne komentarze, materiał video będzie zły w odbiorze.


Nagrywanie filmów telefonem


2.Stabilizacja obrazu

Materiały nagrywane „z ręki” sprawdzą się jako ciekawa wstawka do dłuższego materiału lub jako przerywnik. Nie nagrywaj jednak w ten sposób kilkunastominutowych długich materiałów, ponieważ wywołasz irytację widzów, którzy będą zmuszeni do patrzenia na trzęsący się obraz. Spróbuj umieścić telefon w nieruchomej pozycji, jeśli nie dysponujesz statywem, np. oprzyj go o coś nieruchomego. 


stabilizacja filmów


3.Odpowiedni dźwięk

Niezależnie od miejsca, w którym nagrywasz – czy robisz to w domu, w szkole, w mieście, kawiarni lub parku – pamiętaj, aby wyeliminować z otoczenia niechciane dźwięki. Jeśli ograniczasz się do minimalnej obróbki swoich filmów w odpowiednim programie, muszą one już w pierwotnej wersji posiadać jakość odpowiednią do publikacji. Szukaj zatem cichych miejsc, unikaj hałasu, który będzie zagłuszał Twoje słowa. 


dźwięk w filmie


Zadbaj także o pasujący podkład muzyczny. Możesz do tego wykorzystać autorski cover piosenki lub nagranie zaprzyjaźnionego youtubera i np. podlinkować filmik z pełnym nagraniem piosenki na ekranie końcowym. Zyskasz dzięki temu dodatkową promocję i szansę na zdobycie lajków i subkskrypcji. Jeśli zdecydujesz się dołączyć do takiego video lajki i udostępnienia zamówione w bfame, otrzymasz perfekcyjne narzędzie promocyjne, które sprawdzi się na każdym portalu społecznościowym. 


4.Właściwe światło

Twoje filmy publikowane na vlogu czy youtubowym kanale nie mogą być prześwietlone, ale także niedoświetlone. Pamiętaj o tym zwłaszcza, kiedy nagrywasz na zewnątrz. Sprawdź wówczas różne warunki pogodowe i oświetlenie oraz dostosuj je do ustawień swojego telefonu. Nagraj kilka filmów próbnych, aby uniknąć przykrej niespodzianki przy nagrywaniu ostatecznej wersji materiału video. 


światło w filmie


5. Dopasowany kadr

Kwestia kadru to jedna z najważniejszych rzeczy, o których musisz pamiętać, nagrywając filmy telefonem. Przed nagraniem zawsze zastanów się nad tym, co chcesz pokazać i co jest dla Ciebie ważne – te elementy umieścisz w kadrze. Komponuj kadr w przemyślany sposób – usuń z pola nagrywania wszystkie zbędne przedmioty.


kadrowanie filmów


Jeśli Twoje filmy mają formę videorelacji z jakiegoś wydarzenia – pokazuj najważniejsze urywki tego, co się dzieje, staraj się uchwycić to co ważne, ładne lub brzydkie albo emocjonujące. Jeśli decydujesz się na opowiadanie przed kamerą, stań lub usiądź w centrum kadru na odpowiednim tle, nie wykonuj nerwowych ruchów, zachowuj się swobodnie.


Filmy przygotowane według tych zasad mają dużą szansę na zaistnienie w social mediach. Wsparte promocją za pośrednictwem bfame – lajkami, udostępnieniami i odtworzeniami – z pewnością zyskają dużo większą popularność niż nieprofesjonalne materiały, których autorzy nie promują w odpowiedni sposób. Nasz poradnik pomoże Ci zrozumieć, jak nagrywać dobre filmy telefonem, do Ciebie należy jednak decyzja, jak potoczą się dalsze losy Twojego video. 


Jeśli zapewnisz mu aktywne życie na portalach społecznościowych: Facebooku, YouTubie i TikToku, wypromujesz nie tylko jeden film, ale także siebie jako youtubera czy vlogera. Każda promocja zamówiona w bfame zadziała zatem tak samo, przysłuży się nie tylko popularności filmu lub youtubowego kanału, ale także Twojej – na każdym z portali.